Švedska savladala Bosnu i Hercegovinu u Zenici u CEV Zlatnoj ligi

BIH-SWE-2

Ženska odbojkaška reprezentacija Švedske savladala je Bosnu i Hercegovinu u trećem kolu CEV Zlatne lige rezultatom 3:2. Rezultat po setovima bio je: 25:21, 25:17. 13:25, 16:25, 8:15.

Gošće su do pobjede došle nakon velikog preokreta. Igračice selektora Stevana Ljubičića povele su sa 2:0 u setovima, izgledalo je kako će doći do prve pobjede u ovogodišnjem takmičenju, međutim, gošće su zaigrale puno bolje u nastavku I došle do druge pobjede.

Više od 1.000 navijača bučno je davalo podršku zmajicama tokom čitavog meča.

Stevan Ljubičić, selektor reprezentacije Bosne i Hercegovine, nakon utakmice je izjavio: “Šveđanke su u trećem setu uspjele stabilizovati prijem, dobili na širini u napadu, osvojili više poena iz zone 4. Mi se nismo snašli. Previše olako datih poena, konfuzije u timu. Nakon toga popustila je koncentracija u timu, prije svega naše servis linije. Sve, u svemu ovo je možda neki naš trenutni maksimum. Nisam nezadovoljan. Treba biti realan, sagledati situaciju. Kao i svake godine i ove gotovo cijeli pripremni period i Zlatnu ligu igramo sa dosta mladih igračica. U globalu, zadovoljan sam onim što mlađe djevojke pokazuju i kako smo odigrali. Mislim da smo pokazali karakter. Idemo dalje, u srijedu dočekujemo Belgiju. Nećemo odustati ni jednog momenta, pripremićemo se što bolje za taj meč.”

David Ottosson, selektor reprezentacije Švedske je izjavio: “Posebno sam zadovoljan sa činjenicom da samo se vratili nakon gubitka prva dva seta. Nisam zadovoljan igrom u ta dva početna seta. Znali smo da Bosna pritišče. Morali smo uzvratiti. Počeli smo to raditi kako treba od trećeg seta. Od tada je išlo kako treba za nas. Zadovoljan sam igrom u Zlatnoj ligi. Očekuje nas Evropsko prvenstvo gdje nam je cilj biti među osam u Evropi.”

Odbojkašice Švedske bolje su otvorile meč. Osvojile su prva tri poena nakon čega je selektor BiH tima Stevan Ljubičić pozvao time out. Dajana Bošković koja se priključila reprezezentaciji za posljednja dva meča CEV Zlatne lige u Zenici osvojila je prvi poen za domaćina.

U nekom grču reprezentativke Bosne i Hercegovine odigrale su prvih 15-tak minuta meča. Zaigrale su nakon toga puno bolje i postepeno stizale zaostatak koji je bio i do sedam poena, Kod rezultata 16:20 zmajice prave seriju 9:1 i osvajaju set. Šest poena zaredom osvojeno je na servis kapitenke Anđelke Radišković.

Drugi set domaće ulaze sa više samopouzdanja i osvajaju tri uvodna poena. Prednost se povećavala. Sa dva vezana smeč poena Bošković i poenom našeg bloka BiH dolazi do 13:5.

Uz Bošković i Radišković razigrale su se Milica Ivković, Milana Božić, Ajla Paradžik i Iman Isanović i BiH dolazi do prednosti 20:9. Gošće su se pokušale vratiti, napravile seriju 8:3, ali domaće nisu dozvolile više od toga. Set je završio rezultatom 25:17.

Treći set gošće otvaraju bolje uz dva uvodna poena. Igrale su puno bolje i došle do 18:9. Bez većih problema održavaju i povećavaju prednost do kraja – 25:13.

Četvrti set donio je nove probleme za zmajice. Ponovo igraju u nekom grču i gošće dolaze do prednosti od pet poena – 10:5. Domaće su došle do dva poena minusa 10:12. Kod rezultata 14:17, sudija dosuđuje poen za gošče iako je lopta bila duboko u autu. Nije uvažio proteste bh. Igračica koje nakon toga se nisu uspjele vratiti u set koji je okončao rezultatom 25:16.

U petom setu, zmajice su povele sa 2:0, a potom slijedi serija Šveđanki od pet poena. Do kraja domaće nisu uspjele učiniti ništa više i Švedska je pobijedila ovaj set sa 15:8.