EUROVOLLEY U19W: SRBIJA SAVLADALA SLOVAČKU

183147_IMG_6248Reprezentativke Srbije savladale su selekciju Slovačke sa 3-1 u setovima (25-19, 25-20, 22-25, 25:20) u prvom meču prvog kola grupe Evropskog juniorskog prvenstva Evrope u odbojci CEV U19 2020. koja svoje mečeve igra u Zenici. Srbijanke su pokazale da ih bez razloga ne smatraju mnogi favoritima za osvajanje juniorskog prvenstva Starog kontinenta, prvog velikog takmičenja u odbojci koje se održava nakon proglašenja pandemije koronavirusa Covid-19. Slovakinje su pokazale da nisu bez razloga učesnici Evropskog prvenstva i da mogu namučiti favorite.
Srbijanke su prve servirale na meču i osvojile prvi poen. Slovakinje su osvojile naredni poen, a onda slijedi mini serija izabranica selektora Milana Glišića od 5-0. Nakon time-outa, Slovakinje su u narednih nekoliko minuta stabilizovale svoju igru, ali nisu dugo izdržale. Smečem kapitenke Vanje Ilić, Srbija dolazi do 13:8 i do kraja bez većih problema održavaju razliku do kraja seta (25-19).
U drugom setu povela je Srbija sa 1-0, Slovačka osvojila naredna tri poena, a Srbija uzvratila sa tri poena u nizu. Slovakinje su imale vodstvo od 16-14 ali nisu izdržale. Slijedi preokret u režiji U-19 selekcije Srbije sa četiri osvojena poena u nizu i održavanje prednosti do kraja seta (25-20).
Treći otvorile su osvojenim poenom Slovakinje, a smečem Savić izjednačila. Na servis Valerije Savičević, Srbijanke osvajaju šest poena i odvajaju se na 13-7. Kod rezultata 19:14 za Srbiju, Slovakinje na krilima Alexandre Fricove i njenih servi prave seriju 7-0 i dolaze u vodstvo 19-21. Set je okončao rezultatom 22:25 u korist igračica selektora Jaroslava Hancaka.
Slovakinje su dobro ušle u četvrti set i povele sa 6-1, ponajviše zahvaljujući servisu Fricove. U neizvjesnoj borbi, Srbijanke su došle do preokreta (20-19) i zadržale prednost do kraja (25:20).

Izjave selektora nakon meča:

Milan Gršić (Srbija): Očekivali smo da će utakmica biti pod nekom nervozom iz razloga što je prošlo puno vremena od nekog zvaničnog meča koji smo imali. Sa ovoliko grešaka niko se nije nadao da će utakmica ovako proći. U ovom trenutku je najvažnije da smo zabilježili pobjedu, da su djevojke osjetile čari igre i prvenstva. Kako vrijeme bude odmicalo ubjeđeni smo da će naše djevojke pokazati svoj talenat. Nismo toliko zabrinuti što je utakmica protiv Slovačke bila kakva je bila. Sutra je novi protivnik – Bjelorusija. Trebamo se okrenuti mislima tom meču.

Jaroslav Honcak (Slovačka): Prepali smo se možda i pobjede danas. Počeli smo praviti greške na početku, ušli u meč previše pažljivo. Protiv teškog protivnika teško je bilo igrati na ovakav način. Kasnije smo igrali puno bolje. Pripremaćemo se za svaku utakmicu posebno i pokušati izboriti plasman na Final 8.

Srbija – Slovačka 3-1 (25-19, 25-20, 22-25, 25-20)

SRBIJA: Tisma, Gočanin, Savičević, Uzelac, Taubner, Vrcelj, Cvetković, Kurtagić, Savić, Kočarević, Osmajić, Tica. Selektor: Milan Gršić.
SLOVAČKA: Dlhosova, Cierna, Valentova, Hrusecka, Smieskova, Fricova, Foldesiova, Kucserova, Justhova, Navratova, Kohutova, Laucikova. Selektor: Jaroslav Hancok.