EUROVOLLEY U19W: BOSNA I HERCEGOVINA PORAŽENA OD POLJSKE

C567F8C9-3782-4780-A3DC-079F7E77E1F1Selekcija Poljske rezultatom 3-0 u setovima (25-11, 25-12, 25-10) savladala je domaćina Evropskog juniorskog prvenstva u odbojci Bosnu i Hercegovinu u drugom meču prvog kola grupe koja igra svoje mečeve u Zenici.
Poljska je uz Srbiju iz ove grupe jedan od favorita za osvajanje medalja. Njihove visoke igračice na mreži su napravile razliku. BiH je pružila otpor koliko im je mogla.
U prvom setu nakon 4-3 za Poljsku poćela se praviti rezultatska razlika. Kod 19-11 Poljakinje su vezale šest poena do 25-11.
Drugi set izabranice selektora Natmira Buljubašića dobro su otvorile i povele sa 4-3. Nakon dobrih servisa kapitenke Julie Orzol, Poljakinje prave preokret i dolaze do 7-4. Slično kao u prvom setu, nastavile su povećavati prednost. Na kraju je bilo 25-12.
I treći set na sličan način je završio. Nakon 2-2, Poljakinje nižu četiri poena i odvajaju se te rutinski privode kraju ovaj meč. Na kraju je bilo 25-10.

Izjave nakon meča:

Wieslaw Popik, selektor Poljske: Bitno je da smo startali sa pobjedom. Nakon pauze zbog pandemije Covid-19, bitno je bilo da smo pobjedili ali i kontrolisali meč od početka do kraja. Dug je put do medalje, ali borićemo se da je osvojimo.

Armin Bukvić, trener BiH: Prva utakmica za naše djevojke. Obzirom da selekcija Italije koja je osvojil prošlo juniorsko prvenstvo nije došla, možemo reći da je Poljska jedan od favorita za zlatnu medalju. Odigrali smo hrabro, odigrali solidno, neke stvari čemo popraviti za buduće utakmice da se pokušamo prikazati u boljem svjetlu.

BOSNA I HERCEGOVINA: Vukoje, Čelar, Glibić, Garić, Marković, Albijanić, Ilić, Joldić, Halilović, Topalović, Buljubašić, Popić. Selektor: Natmir Buljubašić.

POLJSKA: Pierzchala, Druzkowska, Borowczak, Lazowska, Piasecka, Kostera, Dabrowska, Stefanik, Rejment, Czyrnianska, Orzol, Hyzy. Selektor: Wieslaw Popik.
U drugom kolu koje je na programu u nedjelju, u 17,30 sati sastaju se Poljska i Slovačka, a u 20 sati Bjelorusija i Srbija. Slobodna je selekcija Bosne i Hercegovine.

Podsjetimo, Zenica i Osijek domaćini su Evropskog prvenstva u odbojci CEV U19 2020. koje se održava od 22. do 30. avgusta. U grupi koja igra mečeve u Gradskom vrtu u Osijeku su reprezentacije Hrvatske, Turske, Bugarske, Njemačke, Francuske i Rusije. Dvije najbolje ekipe iz svake grupe nastavit će se boriti za medalju u Zenici, dok će trećeplasirani i četvrtoplasirani igrati svoje kvalifikacijske utakmice za pozicije od petog do osmog mjesta u Osijeku.